Sri Lanka, dawniej znana jako Cejlon i oficjalnie Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki, jest krajem wyspiarskim w Azji Południowej. Leży na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Zatoki Bengalskiej i na południowy wschód od Morza Arabskiego; jest oddzielona od subkontynentu indyjskiego Zatoką Mannar i Cieśniną Palk. Sri Lanka dzieli granicę morską z Indiami i Malediwami. Sri Jayawardenepura Kotte jest jej stolicą ustawodawczą, a Kolombo jest największym miastem i centrum finansowym.
Sri Lanka ma populację około 22 milionów (2020) i jest państwem wielonarodowym, domem dla różnych kultur, języków i grup etnicznych. Syngaleczycy stanowią większość populacji narodu. Tamilowie, którzy stanowią dużą grupę mniejszościową, również odegrali znaczącą rolę w historii wyspy. Inne od dawna istniejące grupy to Maurowie, mieszczanie, Malajowie, Chińczycy i rdzenni mieszkańcy Veddy.
Udokumentowana historia Sri Lanki sięga 3000 lat wstecz, z dowodami na prehistoryczne osady ludzkie, które sięgają co najmniej 125 000 lat. Najwcześniejsze znane pisma buddyjskie Sri Lanki, znane łącznie jako kanon palijski, pochodzą z czwartego soboru buddyjskiego, który odbył się w 29 roku p.n.e. Nazywana również Łzą Indii lub Spichlerzem Wschodu, położenie geograficzne Sri Lanki i głębokie porty sprawiły, że ma ona ogromne znaczenie strategiczne, od najwcześniejszych dni starożytnego szlaku handlowego Jedwabnego Szlaku po dzisiejszy tak zwany morski Jedwabny Szlak. Ponieważ jego lokalizacja sprawiła, że stał się głównym ośrodkiem handlowym, był już znany zarówno mieszkańcom Dalekiego Wschodu, jak i Europejczykom już w okresie Anuradhapura (377 p.n.e.-1017 r.). W okresie wielkiego kryzysu politycznego w Królestwie Kotte, Portugalczycy przybyli na Sri Lankę i starali się kontrolować handel morski na wyspie, a następnie część Sri Lanki stała się własnością portugalską. Po wojnie syngalesko-portugalskiej kontrolę nad tymi obszarami przejęli Holendrzy i Królestwo Kandy. Holenderskie posiadłości zostały następnie przejęte przez Brytyjczyków, którzy później rozszerzyli swoją kontrolę nad całą wyspą, kolonizując ją w latach 1815-1948. Na początku XX wieku powstał narodowy ruch na rzecz niezależności politycznej, a w 1948 r. Cejlon stał się dominium. Dominium zostało zastąpione przez republikę o nazwie Sri Lanka w 1972 roku. Nowsza historia Sri Lanki została naznaczona 26-letnią wojną domową, która rozpoczęła się w 1983 roku i zakończyła ostatecznie w 2009 roku, kiedy siły zbrojne Sri Lanki pokonały Tygrysy Wyzwolenia Tamilu Eelam.
Sri Lanka to kraj rozwijający się, który zajmuje 73. miejsce w rankingu Human Development Index. Jest to najwyżej sklasyfikowany kraj Azji Południowej pod względem rozwoju i ma drugi najwyższy dochód na mieszkańca w Azji Południowej; jednak trwający kryzys gospodarczy doprowadził do upadku waluty, rosnącej inflacji i kryzysu humanitarnego z powodu poważnego niedoboru podstawowych produktów. Doprowadziło to również do wybuchu protestów ulicznych, w których obywatele skutecznie domagali się ustąpienia prezydenta i rządu. Wyspa ma długą historię współpracy z nowoczesnymi grupami międzynarodowymi: jest członkiem-założycielem SAARC i członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Wspólnoty Narodów, G77 i Ruchu Państw Niezaangażowanych.
Klimat jest tropikalny i ciepły ze względu na łagodzące działanie wiatrów oceanicznych. Średnie temperatury wahają się od 17°C (62,6°F) na środkowych wyżynach, gdzie w zimie mogą występować mrozy przez kilka dni, do maksymalnie 33°C (91,4°F) na obszarach o małej wysokości. Średnie roczne temperatury wahają się od 28 °C (82,4 °F) do prawie 31 °C (87,8 °F). Temperatury w dzień iw nocy mogą się wahać od 14°C (57,2°F) do 18°C (64,4°F).
Na wzór opadów mają wpływ wiatry monsunowe znad Oceanu Indyjskiego i Zatoki Bengalskiej. „Strefa mokra” i niektóre nawietrzne stoki wyżyn centralnych otrzymują do 2500 milimetrów (98,4 cala) deszczu każdego roku, ale zbocza zawietrzne na wschodzie i północnym wschodzie otrzymują niewiele deszczu. Większość wschodniej, południowo-wschodniej i północnej części Sri Lanki obejmuje „strefę suchą”, która otrzymuje od 1200 do 1900 mm (47 i 75 cali) deszczu rocznie.
Suche wybrzeża północno-zachodnie i południowo-wschodnie otrzymują najmniej deszczu 800 do 1200 mm (31 do 47 cali) rocznie. Występują okresowe szkwały, a czasami tropikalne cyklony przynoszą zachmurzone niebo i deszcze na południowy zachód, północny wschód i wschodnie części wyspy. Wilgotność jest zazwyczaj wyższa na południowym zachodzie i na obszarach górskich i zależy od sezonowych wzorców opadów. Wzrost średnich opadów w połączeniu z większymi opadami spowodował nawracające powodzie i związane z nimi szkody w infrastrukturze, dostawach mediów i gospodarce miejskiej.
Sri Lanka ma około 22 156 000 osób, a roczny wzrost liczby ludności wynosi 0,5%. Wskaźnik urodzeń wynosi 13,8 urodzeń na 1000 osób, a śmiertelność to 6,0 zgonów na 1000 osób. Gęstość zaludnienia jest najwyższa w zachodniej Sri Lance, zwłaszcza w stolicy i jej okolicach.