Informacje ogólne

Sri Lanka, dawniej znana jako Cejlon i oficjalnie Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki, jest krajem wyspiarskim w Azji Południowej. Leży na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Zatoki Bengalskiej i na południowy wschód od Morza Arabskiego; jest oddzielona od subkontynentu indyjskiego Zatoką Mannar i Cieśniną Palk. Sri Lanka dzieli granicę morską z Indiami i Malediwami. Sri Jayawardenepura Kotte jest jej stolicą ustawodawczą, a Kolombo jest największym miastem i centrum finansowym.

Sri Lanka ma populację około 22 milionów (2020) i jest państwem wielonarodowym, domem dla różnych kultur, języków i grup etnicznych. Syngaleczycy stanowią większość populacji narodu. Tamilowie, którzy stanowią dużą grupę mniejszościową, również odegrali znaczącą rolę w historii wyspy. Inne od dawna istniejące grupy to Maurowie, mieszczanie, Malajowie, Chińczycy i rdzenni mieszkańcy Veddy.

Udokumentowana historia Sri Lanki sięga 3000 lat wstecz, z dowodami na prehistoryczne osady ludzkie, które sięgają co najmniej 125 000 lat. Najwcześniejsze znane pisma buddyjskie Sri Lanki, znane łącznie jako kanon palijski, pochodzą z czwartego soboru buddyjskiego, który odbył się w 29 roku p.n.e. Nazywana również Łzą Indii lub Spichlerzem Wschodu, położenie geograficzne Sri Lanki i głębokie porty sprawiły, że ma ona ogromne znaczenie strategiczne, od najwcześniejszych dni starożytnego szlaku handlowego Jedwabnego Szlaku po dzisiejszy tak zwany morski Jedwabny Szlak. Ponieważ jego lokalizacja sprawiła, że ​​stał się głównym ośrodkiem handlowym, był już znany zarówno mieszkańcom Dalekiego Wschodu, jak i Europejczykom już w okresie Anuradhapura (377 p.n.e.-1017 r.). W okresie wielkiego kryzysu politycznego w Królestwie Kotte, Portugalczycy przybyli na Sri Lankę i starali się kontrolować handel morski na wyspie, a następnie część Sri Lanki stała się własnością portugalską. Po wojnie syngalesko-portugalskiej kontrolę nad tymi obszarami przejęli Holendrzy i Królestwo Kandy. Holenderskie posiadłości zostały następnie przejęte przez Brytyjczyków, którzy później rozszerzyli swoją kontrolę nad całą wyspą, kolonizując ją w latach 1815-1948. Na początku XX wieku powstał narodowy ruch na rzecz niezależności politycznej, a w 1948 r. Cejlon stał się dominium. Dominium zostało zastąpione przez republikę o nazwie Sri Lanka w 1972 roku. Nowsza historia Sri Lanki została naznaczona 26-letnią wojną domową, która rozpoczęła się w 1983 roku i zakończyła ostatecznie w 2009 roku, kiedy siły zbrojne Sri Lanki pokonały Tygrysy Wyzwolenia Tamilu Eelam.

Sri Lanka to kraj rozwijający się, który zajmuje 73. miejsce w rankingu Human Development Index. Jest to najwyżej sklasyfikowany kraj Azji Południowej pod względem rozwoju i ma drugi najwyższy dochód na mieszkańca w Azji Południowej; jednak trwający kryzys gospodarczy doprowadził do upadku waluty, rosnącej inflacji i kryzysu humanitarnego z powodu poważnego niedoboru podstawowych produktów. Doprowadziło to również do wybuchu protestów ulicznych, w których obywatele skutecznie domagali się ustąpienia prezydenta i rządu. Wyspa ma długą historię współpracy z nowoczesnymi grupami międzynarodowymi: jest członkiem-założycielem SAARC i członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Wspólnoty Narodów, G77 i Ruchu Państw Niezaangażowanych.

Klimat jest tropikalny i ciepły ze względu na łagodzące działanie wiatrów oceanicznych. Średnie temperatury wahają się od 17°C (62,6°F) na środkowych wyżynach, gdzie w zimie mogą występować mrozy przez kilka dni, do maksymalnie 33°C (91,4°F) na obszarach o małej wysokości. Średnie roczne temperatury wahają się od 28 °C (82,4 °F) do prawie 31 °C (87,8 °F). Temperatury w dzień iw nocy mogą się wahać od 14°C (57,2°F) do 18°C ​​(64,4°F).

Na wzór opadów mają wpływ wiatry monsunowe znad Oceanu Indyjskiego i Zatoki Bengalskiej. „Strefa mokra” i niektóre nawietrzne stoki wyżyn centralnych otrzymują do 2500 milimetrów (98,4 cala) deszczu każdego roku, ale zbocza zawietrzne na wschodzie i północnym wschodzie otrzymują niewiele deszczu. Większość wschodniej, południowo-wschodniej i północnej części Sri Lanki obejmuje „strefę suchą”, która otrzymuje od 1200 do 1900 mm (47 i 75 cali) deszczu rocznie.

Suche wybrzeża północno-zachodnie i południowo-wschodnie otrzymują najmniej deszczu 800 do 1200 mm (31 do 47 cali) rocznie. Występują okresowe szkwały, a czasami tropikalne cyklony przynoszą zachmurzone niebo i deszcze na południowy zachód, północny wschód i wschodnie części wyspy. Wilgotność jest zazwyczaj wyższa na południowym zachodzie i na obszarach górskich i zależy od sezonowych wzorców opadów. Wzrost średnich opadów w połączeniu z większymi opadami spowodował nawracające powodzie i związane z nimi szkody w infrastrukturze, dostawach mediów i gospodarce miejskiej.

Sri Lanka ma około 22 156 000 osób, a roczny wzrost liczby ludności wynosi 0,5%. Wskaźnik urodzeń wynosi 13,8 urodzeń na 1000 osób, a śmiertelność to 6,0 zgonów na 1000 osób. Gęstość zaludnienia jest najwyższa w zachodniej Sri Lance, zwłaszcza w stolicy i jej okolicach.