Pogoda

Najlepszą porą na wyjazd na Sri Lankę jest okres od grudnia do połowy kwietnia, który jest uważany za szczyt sezonu, chociaż Sri Lanka jest naprawdę całorocznym kierunkiem wakacyjnym.

Temperatury są dość stałe przez cały rok, w regionach przybrzeżnych średnia temperatura wynosi 25-30°C, a na wyżynach średnio 15-18°C. Jeśli podróżujesz w miesiącach letnich (od maja do września), powinieneś udać się w kierunku wschodniego wybrzeża i północnych regionów, aby uzyskać suchą, słoneczną pogodę, ponieważ zachodnie i południowo-zachodnie wybrzeża doświadczają w tym czasie deszczu. Z drugiej strony, zachód i południowy zachód cieszą się sprzyjającymi warunkami pogodowymi w miesiącach zimowych (od października do lutego), kiedy pora monsunowa uderza na wschodzie i północy. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc w Azji, Sri Lanka może twierdzić, że jest miejscem całorocznych wakacji. Musisz tylko wiedzieć, na której stronie wyspy się skupić w danym miesiącu, a to nigdy nie jest ważniejsze niż przy planowaniu miejsca na plażę.

Podobnie jak w przypadku wielu miejsc w Azji Południowo-Wschodniej, okres od grudnia do połowy kwietnia uważany jest za szczyt sezonu pod względem ogólnej pogody, a tym samym ogólnej liczby odwiedzających. Chociaż jest ku temu dobry powód, istnieją równe korzyści z podróżowania poza tym okresem, a sezon barkowy często zapewnia to, co najlepsze z obu światów; a mianowicie świetna pogoda i mniejsza liczba odwiedzających.

Niewątpliwie punktem wyjścia przy planowaniu podróży na Sri Lance jest zrozumienie dwóch pór monsunowych.

Południowo-zachodni monsun przynosi deszcz na południowy zachód Sri Lanki od maja do września, podczas gdy pora sucha w tym regionie trwa od grudnia do marca.

Z pogodą na zachodnim wybrzeżu rządzoną przez południowo-zachodni monsun, najlepszą pogodę można spodziewać się między końcem listopada a kwietniem. Średnie temperatury rzadko spadają znacznie poniżej 30 °C, ale czasami obfite opady deszczu i burzowe warunki sprawiają, że Twoje idylliczne plany na plażę najlepiej zaplanować gdzie indziej.

Opady deszczu są największe między czerwcem a wrześniem, chociaż sierpień jest często wyjątkiem ze znacznie mniejszymi opadami.

Planując wakacje w różnych porach roku, należy pamiętać, że pogoda na świecie ma śmieszny zwyczaj nie trzymania się scenariusza, a to nigdy nie jest bardziej prawdziwe niż na Sri Lance. Często będziesz błogosławiony czystym błękitnym niebem w porze deszczowej lub ulewnymi ulewami w środku pory suchej. Dlatego dobrze byłoby wziąć pod uwagę cały szereg innych elementów (tj. sezonowe bilety lotnicze, wakacje szkolne itp.) Oprócz pogody podczas planowania.

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy pada deszcz, często zdarza się, że deszcz trwa przez cały dzień, a ulewy są zwykle krótkie i ostre, często z kilkoma centymetrami spadającymi w ciągu zaledwie kilku minut. W ekstremalnych przypadkach może to prowadzić do lokalnych powodzi, które w przypadku poważnych powodzi mogą wymagać zmian w planach podróży w ostatniej chwili… jedna z głównych atrakcji podróżowania po Azji!

Wilgotność względna na Sri Lance zazwyczaj waha się od 60% do 90% i jest na ogół wyższa na południowym zachodzie i na obszarach górskich, chociaż mają na nią również wpływ sezonowe wzorce i opady. Podczas gdy w Kolombo może przez cały rok wilgotność w ciągu dnia przekraczająca 70% (wzrasta do około 90% w porze monsunowej), wilgotność w Trójkącie Kulturowym spada do 60% w marcu monsunowym, a osiąga około 80% podczas listopadowych i grudniowych deszczy. Na wyżynach wilgotność w ciągu dnia w Kandy zwykle waha się od 70% do 80% przez cały rok.