Szejk Hasina zwraca się do Sri Lanki o wsparcie dla bezpiecznej repatriacji Rohingya

Premier Bangladeszu Sheikh Hasina zwrócił się dziś do Sri Lanki o wsparcie trwałej, bezpiecznej i dobrowolnej repatriacji przymusowo wysiedlonych obywateli Myanmaru, Rohingya, do ziemi ich przodków w stanie Arakan w Mjanmie.

Premier zwróciła się o to wsparcie, podczas gdy minister spraw zagranicznych Sri Lanki Ali Sabry złożył jej kurtuazyjną wizytę w jej oficjalnej rezydencji Ganabhaban, powiedział komunikat prasowy Skrzydła Prasowego Premiera.

Omawiając współpracę regionalną i wielostronną Szejk Hasina zwrócił uwagę, że przedłużająca się obecność ponad miliona Rohingya przymusowo wysiedlonych z Mjanmy stanowi poważne zagrożenie dla całości społeczno-gospodarczej, środowiska i architektury bezpieczeństwa w Bangladeszu i całym regionie.

Ali Sabry przebywa z wizytą w Bangladeszu, aby wziąć udział w 22. spotkaniu ministerialnym Stowarzyszenia Regionu Oceanu Indyjskiego (IORA) w dniach 23-26 listopada 2022 r.

Premier wyraził zadowolenie i podziękował ministrowi spraw zagranicznych Sri Lanki za udział w programie. Życzyła również powodzenia i szybkiego ożywienia gospodarczego Sri Lanki.

Szejk Hasina omówił również pandemię Covid-19 i jej wpływ na gospodarkę regionu.

Minister spraw zagranicznych Sri Lanki wyraził podziw dla charyzmatycznego przywództwa Ojca Narodu Bangabandhu Szejka Mujibura Rahmana i pochwalił niedawny rozwój społeczno-gospodarczy i stabilność osiągniętą w Bangladeszu pod przywództwem premiera Szejka Hasiny.

Ali Sabry zaapelował o łączność żeglugową i lotniczą między obydwoma krajami, aby zacieśnić stosunki handlowe i zacieśnić kontakty międzyludzkie.

Podkreślił również, że Sri Lanki są zainteresowane inwestowaniem w Bangladeszu i zaprosił inwestycje z Bangladeszu.

Minister spraw zagranicznych Sri Lanki przekazał w imieniu swojego rządu zaproszenie premierowi Szejkowi Hasinie do złożenia wizyty w Kolombo w dogodnym dla obu stron terminie.

Apel zakończył się w pozytywnym tonie obietnicą kontynuowania przyjaznej współpracy między oboma krajami w nadchodzących dniach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *