Ministerstwo Zdrowia ogłasza 30 i 31 grudnia Dniami Zapobiegania Dendze

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dziś specjalne Dni Zapobiegania Dendze na jutro (30) i pojutrze (31).

Dyrektor Generalny ds. Służby Zdrowia, dr Asela Gunawardana, powiedziała, że ​​ogłoszenie zostało ogłoszone ze względu na wzrost zgłaszanych przypadków wirusa dengi z obszarów w całym kraju w ciągu ostatnich czterech tygodni.

Jednak do 26 grudnia 2022 r. zgłoszono 75 434 podejrzanych przypadków dengi. To ponad dwukrotny wzrost liczby zgłoszonych przypadków dengi w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Okazało się, że w całym kraju nastąpił znaczny wzrost rozprzestrzeniania się wirusa. Istnieje tendencja do hospitalizacji 200–300 pacjentów dziennie. Sytuacja wydaje się poprawiać, a liczba pozytywnych przypadków wzrośnie w styczniu, co byłoby ogromną gratką dla kraju.

Jak wykazały testy entomologiczne, zagęszczenie samic komarów Aedes, które pomagają rozprzestrzeniać wirusa, jest na niektórych obszarach znacznie wysokie.

W związku z tym Ministerstwo zdecydowało o ogłoszeniu piątku i soboty jako dni specjalnych dla profilaktyki dengi.

Ministerstwo poprosiło ludzi o pozostanie w swoich domach i zaangażowanie się w prace porządkowe w domach i wokół nich. Poproszono również o zaangażowanie się w prace porządkowe w miejscach, w których ludzie kiedyś pracowali.

Mówi się również, że obowiązkowe jest zaangażowanie się w sprzątanie w szkołach w całym kraju przed rozpoczęciem 2 stycznia (poniedziałek) przy wsparciu dyrektorów, nauczycieli, rodziców, stowarzyszeń byłych uczniów i mieszkańców okolicy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *